Nie tylko obrotowe! Te stoły spawalnicze to hit w branży

stół spawalniczy

Procesy spawalnicze wymagają wyjątkowej precyzji i stabilności. Często konieczne jest także wielokrotne obracanie obiektu. Stoły obrotowe pozwolą znacznie zwiększyć potencjał zakładu, mogą być przy tym bardzo uniwersalnym rozwiązaniem. Sprawdźmy, jak działają.

Stanowisko spawalnicze to nie tylko spawarka!

Pracę spawacza zwykle kojarzymy ze spawarką. Ale kompletne stanowisko, które będzie zawierało wszystko, co niezbędne do realizacji spawania od A do Z, jest zdecydowanie bardziej rozbudowane. Kluczowym elementem jego wyposażenia jest dobrze dobrany stół spawalniczy, który zapewnia stabilną i bezpieczną powierzchnię roboczą

Nie tylko ułatwia precyzyjne pozycjonowanie spawanych elementów, ale może również wspierać automatyzację procesów, zwiększając tym samym efektywność pracy. Dobre stoły spawalnicze są wyposażone w system otworów montażowych umożliwiających mocowanie i precyzyjne ustawianie spawanych elementów. 

To natomiast warunek zapewnienia bezpiecznego i efektywnego przebiegu procesów spawalniczych. Poza tym – w przeciwieństwie do wielu innych rozwiązań – są przystosowane do wyjątkowych obciążeń, z jakimi muszą radzić sobie materiały w środowisku przemysłowym.

5 korzyści z zastosowania stołu obrotowego do spawania

Inwestycja w rozwój zakładu to najlepszy sposób na zwiększenie rentowności i bezpieczeństwa. W sposób szczególny dotyczy to elementów wyposażenia stanowiska spawalniczego. Sprawdźmy, jakie korzyści przynosi zastosowanie stołów obrotowych oferowanych przez Cloos:

  • Poprawa jakości spoin: stół obrotowy pozwala na dokładne i stabilne pozycjonowanie spawanego elementu, co przekłada się na wyższą precyzję i jakość spoin. 
  • Zwiększenie wydajności pracy: stoły umożliwiają spawaczom pracę w wygodnej pozycji, minimalizując potrzebę przemieszczania się wokół elementu, co przyspiesza proces spawania. 
  • Wszechstronność: stoły obrotowe są wyposażone w systemy regulacji prędkości obrotu i mogą być dostosowane do różnorodnych zadań, zarówno w produkcji seryjnej, jak i przy jednorazowych projektach. 
  • Bezpieczeństwo pracy: stabilne i bezpieczne pozycjonowanie ciężkich elementów zmniejsza ryzyko wypadków w miejscu pracy. To oznacza większe bezpieczeństwo załogi i mniej nieplanowanych przestojów.
  • Automatyzacja: obrotowe stoły spawalnicze znakomicie współgrają z robotami i wspierają automatyzację procesów.

Jak działają stoły obrotowe?

W przypadku procesów spawalniczych, ale również na przykład w ramach obróbki CNC, wielokrotnie konieczne staje się obracanie obiektu w celu optymalnego wykonania spoiny czy wykonania cięcia. W wielu przypadkach to trudne i czasochłonne zadanie, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z dużymi gabarytami.

Obrotowe stoły spawalnicze to zaawansowane urządzenia, które znacznie zwiększają efektywność i precyzję procesów, szczególnie przy produkcji seryjnej lub przy spawaniu skomplikowanych konstrukcji. Bazują na mechanicznej rotacji, umożliwiając obracanie spawanego elementu wokół własnej osi bez konieczności jego ręcznego przenoszenia i pozycjonowania. 

Dzięki temu spawacz może łatwiej i szybciej dostosować pozycję obiektu do wymaganej konfiguracji, co pozwala na osiągnięcie równomiernych i wysokiej jakości spoin nawet w trudno dostępnych miejscach. Stoły obrotowe są także niezastąpione w przypadku automatyzacji spawania i wykorzystania cobotów spawalniczych. 

Oczywiście dostępne są także stoły obrotowe CNC, które są zsynchronizowane z nowoczesnymi maszynami do cięcia. Również w ich przypadku celem jest znaczne przyspieszenie procesów i wyręczanie pracowników w realizacji wielu zadań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *