Porady i wskazówki dotyczące melioracji lasów

wzmiuw baza wiedzy melioracje leśne

W ostatnich latach melioracje leśne stały się dość kontrowersyjne ze względu na problemy ekologiczne i hydrologiczne. Chociaż ma ona swoje miejsce w utrzymaniu zdrowych lasów, jest często nadużywana i niewłaściwie stosowana.

Co najważniejsze, melioracje leśne są skuteczne tylko wtedy, gdy prowadzą do cieku wodnego. Jeśli w pobliżu nie ma strumienia, potoku lub innej bieżącej wody, która odprowadzałaby wodę z terenu, drenaż będzie powodował tylko więcej problemów.

Inną wadą drenażu leśnego jest to, że może on uszkodzić lub zabić życie biologiczne w glebie, takie jak dżdżownice, które są niezbędne dla zdrowej gleby.

Zalety melioracji leśnych

Rekultywacja lasu to proces oczyszczania terenu z drzew i krzewów, a następnie obsadzania go drzewami i krzewami, które są bardziej odpowiednie dla danego środowiska. Rekultywacja lasu jest często wykonywana po pożarze lub po zakupie działki, przekazaniu jej do rezerwatu leśnego, lub gdy w inny sposób staje się ona nieruchomością zalesioną.

Wykorzystanie melioracji leśnych

Drenaż leśny może być stosowany do usuwania nadmiaru wody z wierzchniej warstwy gleby po ulewach. Może też służyć do zmniejszania ilości wody, która spada na grunt.

Jest to szczególnie przydatne na obszarach, gdzie występują bardzo obfite opady deszczu, np. w tropikach.

Rodzaje melioracji leśnych

Istnieją różne rodzaje melioracji leśnych, w zależności od ich przeznaczenia. Przyjrzyjmy się każdemu z nich i zobaczmy, jakie korzyści mogą przynieść Twojemu lasowi.

Grawitacyjne systemy odwadniania lasu: Są to najwcześniejsze systemy odwadniania lasu, często sięgające czasów starożytnych. Polegają one na tym, że ciężar wody wypłukuje z gleby jej nadmiar. Może to prowadzić do powstania nierównych warunków gry i zniszczenia ściółki leśnej.

Spływowe systemy odwadniania lasu : Systemy spływu wody wykorzystują stojącą wodę z opadów do odprowadzania jej z terenu poprzez rowy, wpusty lub inne cieki wodne. Mogą one być najbardziej efektywnym rodzajem odwadniania lasu.

Systemy kroplowe odwadniania lasu : Systemy kroplowe są podobne do systemów spływowych, ale wykorzystują sieć perforowanych rur do rozprowadzania systemu nawadniania kroplowego bezpośrednio na glebę. Ta metoda jest najlepsza w przypadku uprawy kawy, kakao, kauczukowca i innych drzew owocowych oraz roślin o dużych owocach.

Systemy nawadniania leśnego z poprawą gleby: Systemy z poprawą gleby wykorzystują sieć rowów do wprowadzania materii organicznej, takiej jak wióry drzewne i kora, do podglebia. Pomaga to dostarczać składniki odżywcze i poprawiać strukturę gleby.

Melioracje leśne – korzyści

Rekultywacja terenów leśnych może być świetnym sposobem na pozbycie się starych, martwych lub chorych drzew i krzewów, a także na zbudowanie materii organicznej gleby.

Można ją również wykorzystać do przywrócenia gleby, która została zmieniona przez rolnictwo, do jej naturalnego stanu.

Rekultywacja terenów leśnych nie jest jednak pozbawiona wyzwań. Wymaga poświęcenia (przez kilka lat) i dużo ciężkiej pracy. Nie mówiąc już o tym, że do realizacji tego rodzaju projektu potrzebny jest duży obszar ziemi.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów rozpoczęcia prac jest skontaktowanie się z lokalną firmą zajmującą się rekultywacją. Wiele z nich ma podpisane umowy z lokalnymi gminami na oczyszczanie określonych terenów.

Melioracje leśne – zastosowanie

Melioracje leśne są często stosowane jako ostateczny sposób rozwiązywania problemów z wodą w lesie. Wynika to z faktu, że jego wdrożenie może być bardzo kosztowne, zarówno pod względem finansowym, jak i czasowym.

Jeśli szukasz skutecznego sposobu zarządzania wodą w lesie, wypróbuj te alternatywne rozwiązania.

Mchy i grzyby: Te dwie rośliny są najlepszymi sprzymierzeńcami w walce z zanieczyszczeniem wody. Są w stanie wchłonąć duże ilości wody i zanieczyszczeń, a następnie rozłożyć się (w procesie zwanym „detoksykacją”) na zasoby naturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *