Wbrew powszechnej opinii, przeciwwskazaniami do nawadniania nie są obszary zagrożone powodziami, obszary podatne na suszę czy gleby piaszczyste.
Jeśli w danym regionie występują tylko sporadyczne powodzie lub susze, nawadnianie jest wskazane. Podobnie gleby piaszczyste mogą zazwyczaj przyjąć wodę dostarczaną przez nawadnianie bez nadmiernego pragnienia lub utraty żyzności.
Istnieją natomiast przeciwwskazania do niszczenia życia biologicznego na danym obszarze. Dotyczy to niszczenia terenów podmokłych i ekosystemów leśnych, a także gatunków żyjących w tych ekosystemach.
Ważne jest, aby chronić tereny podmokłe i inne obszary magazynujące wodę, ale także naturalne koryta rzek i tereny zalewowe, a także tworzyć strefy buforowe wokół najważniejszych terenów podmokłych i leśnych.
Ogólnie rzecz biorąc, nawadnianie jest wskazane, gdy gleby w danym regionie są zasolone, nadmiernie suche lub z innych powodów nie nadają się do uprawy konwencjonalnej. Gleby zasolone można rekultywować przez dodanie materii organicznej i/lub sadzenie halofitów.
Inne wskazania do nawadniania obejmują obszary o małej ilości opadów lub ich braku, obszary o glebach skalistych oraz obszary o słabej integralności gleby. We wszystkich tych przypadkach stosowanie wody jest konieczne dla zapewnienia zdrowych upraw.
W regionach suchych nawadnianie ma wiele zalet w porównaniu z rolnictwem opartym na opadach deszczu. Najważniejszą z nich jest zapewnienie stałego dopływu wody. Na obszarach o nieprzewidywalnych opadach deszczu nawadnianie oferuje również pewien stopień kontroli nad ilością wody dostępnej dla ziemi.
Dzięki nawadnianiu rolnicy mogą również decydować o terminie sadzenia i zbierania plonów, który może wynosić od kilku tygodni do kilku miesięcy. Może to być ważne na obszarach, gdzie okres wegetacyjny jest bardzo krótki, jak w niektórych częściach basenu Morza Śródziemnego.
Nawadnianie może także zwiększyć powierzchnię gruntów, które można uprawiać przy danej ilości wody, co jest szczególnie ważne w okresach niedoboru zasobów.
Aby zoptymalizować korzyści płynące z nawadniania, ważne jest, by nawadniać tak często, jak to konieczne, aby utrzymać równomierną wilgotność gleby i dobrze nawodnić korzenie roślin.
Zazwyczaj rolnicy przeprowadzają nawadnianie raz w tygodniu na obszarach o niewielkich opadach, dwa razy w tygodniu na obszarach o umiarkowanych opadach i trzy razy w tygodniu na obszarach o dużych opadach.
Na obszarach o bardzo małych opadach nawadnianie może odbywać się nawet codziennie.
Na obszarach o umiarkowanych opadach częstotliwość nawadniania zależy od zdolności gleby do zatrzymywania wody. W przypadku gleb dobrze zdrenowanych nawadnianie powinno być przeprowadzane raz na dwa do trzech tygodni, natomiast w przypadku gleb wilgotnych - raz na dwa do trzech miesięcy.
Melioracja to proces, który służy do poprawy jakości gleby, a także jej wydajności. Proces ten polega na wprow
WiecejJednym z podstawowych celów programu retencji rzecznej jest zwiększenie ilości wody w korycie rzeki. Najlepszy
WiecejOto kilka przykładów projektów rekultywacji wody. W 2013 r. ulewne deszcze spowodowały powódź w prefekturze
Wiecej